• Wycieczka Zwierzyniec - Zamość

• Dnia 17 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Głębokiem, mieli okazję podziwiać niezwykłe piękno Roztocza.

Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zwierzyńca, miejscowości położonej  nad Wieprzem. Uczniowie ujrzeli kościół “na wyspie” lub “na wodzie” - jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków tej miejscowości, jak i całego Roztocza. Ze względu na swoje malownicze położenie jest również najczęściej fotografowanym obiektem regionu.Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy, była „Bukowa Góra”.Jest to miejsce szczególne wartościowe, ze względu na liczne walory przyrodniczo-krajobrazowe. „Bukowa Góra” znajduje się w obszarze rezerwatu ścisłego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Biegnie tam ścieżka przyrodnicza przez piękny las ze starodrzewiem, w którym dominuje buczyna karpacka. Przechodzimy przez trzy pasma leśne – bór sosnowy, jodłowy oraz bukowy. Panuje tu specyficzny mikroklimat, a wokół podziwiać można bogatą florę i faunę. Na trasie oprócz pięknej przyrody tej części Roztocza chronionej rezerwatem ścisłym, możemy podziwiać również Pomnik Pamięci Poległych Leśników, a także punkt widokowy z piękną panoramą na okolicę. Ze szczytu Bukowej Góry rozciąga się widok zarówno na na okoliczne pola i wsie, a także na wieś Sochy, w której znajduje się mauzoleum poświęcone ofiarom pacyfikacji z okresu II wojny światowej.

Dodatkowym punktem programu wycieczki było przejście nad „Stawy Echo”, gdzie można było zobaczyć unikalne i słynne odkryte korzenie drzew iglastych oraz konika polskiego, który żyje w naturalnym środowisku. Dzięki tej wędrówce mogliśmy podziwiać piękno przyrody tej części Roztoczańskiego Parku Narodowego. Następnym punktem wycieczki był Zamość, zabytkowy rynek oraz fortyfikacje. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnymi warsztatami w fabryce cukierków.

• „GŁOSKI [T] I [D] W PRZYSŁOWIACH”

• VI Ogólnopolski Konkurs Logopedyczno – Plastyczny

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Chrobrego w Ostrowcu Świętokrzyskim został rozstrzygnięty VI Ogólnopolski Konkurs Logopedyczno – Plastyczny pt. „GŁOSKI [T] I [D] W PRZYSŁOWIACH” .

Partnerem konkursu było Stowarzyszenie Przyjaciół Trójki przy PSP nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej, ilustrującej wybrane przysłowie utrwalające wymowę głosek [T] i [D] podczas zajęć logopedycznych.

Na konkurs wpłynęło 21 prac z 7 placówek z całej Polski. Jury dokonało wyboru laureatów konkursu i przyznało I, II, III miejsce oraz wyróżnienia.

WYRÓŻNIENIA:

- Aleksandra Haciuk, Szkoła Podstawowa nr 1 w Głębokiem